Автоекскурсії 1.Тіні забутих предків: Верховина та Криворівня

00 головна

Щоб реально зрозуміти, що таке справжні Карпати, треба поїхати в самісіньке їхнє серце – Верховину. Саме тут, до цієї пори ще збереглась гуцульська говірка. Саме тут ще можна побачити Гуцульщину такою, якою вона була ще декілька десятиріч тому.

З Яремче є безліч недорогих та цікавих екскурсій до Верховини та Криворівні. А якщо Ви хочете добратись туди самі, теж немає ніяких проблем.  Відстань біля 40 км. Реально добиратись трохи більше ніж годину на маршрутці. На автомобілі швидше.

01 Карта

На в’їзді в селище Верховина Вас зустрічає надпис: «Жаб’є – столиця Гуцульщини». Саме так називався цей населений пункт в часи Івана Франка, який любив тут відпочивати. Півтора десятиліття письменник кожного літа навідувався в цю місцевість,  та насолоджувався місцевими краєвидами.

01 краєвид

Сьогодні одновним об’єктом, який відвідують туристи у Верховині є Музей етнографії та музичних інструментів Романа Кумлика. Треба відразу сказати, що Музей цей є приватним. Ним володіє сім’я Кумликів.  Засновник музею вже помер. Тому всіма справами завідує його дочка Наталя Гузак.

02 музей

Особливість музею в тому, що в ньому зібрано велику колекцію гуцульських народних інструментів.  Тут можна не лише побачити ці інструменти, але і почути, як вони звучать. Кожна екскурсія в цьому музеї – окреме шоу, в якому туристи можуть почути різноманітні історії з життя колишніх та теперішніх гуцулів, їхні пісні та коломийки.

 03 музей

Тут можна побачити скрипки-довбанки, зроблені з цільного шматка дерева. Окремий інтерес завжди виявляється до трембіти – автентичного гуцульського інструменту, який використовувався в дохристиянських обрядах. Пізніше трембіту використовували на весіллях, на похоронах та під час Коляди. Сьогодні трембіта є символом не лише Гуцульщини, але й всього Карпатського регіону. Виглядає трембіта так.

04 трембіта

Вхід в музей коштує 15 грн. ( для дітей 10 грн ).  Більш детальну інформацію про режим роботи закладу можна дізнатись, подзвонивши за телефонами:

Тел.: +38 (03432) 2-17-44
+38 (097) 307-52-54
+38 (097) 585-89-52

Верховина є гірськолижним курортом. Тому зимою сюди досить часто приїжджають туристи, з ціллю покатались на лижах, на санчатах, на сноубордах.

05 зима спуск

Тут працюють два гірськолижних підйомника.  На схилі гори Пушкар та схилі гори Запидки.

Перший схил знаходиться на території лікувально-оздоровчого комплексу «Верховина». Його довжина 380 метрів. При цьому перепад висот складає 72 метри. Середня крутизна схилу -18 градусів. Ширина траси вар’юється від 20 до 60 метрів. Не дуже крутий широкий схил та бугель ний підйомник створюють хороші умови для лижників-початківців.

Інший схил має довжину 700 метрів та три повноцінних траси. Середня крутизна тут складає26 градусів. Є два бугель них підйомника. Цей варіант підходить для більш «просунутих» лижників.

Неподалік від Верховини, а саме на відстані 7 км, знаходиться село Криворівня. Село відоме своїми шикарними краєвидами.

06 криворівня

Тут в свій час, відпочивали Іван Франко, Михайло Грушевський, Леся Українка, Михайло Коцюбинський та багато інших відомих людей. А вони добре вміли розбиратись в хороших місцях відпочинку.

Однак, крім карпатських краєвидів та пінистого Чорного Черемошу, в Криворівні є ще цікаві об’єкти. Місцева архітектура спонукала режисерів вибрати саме ці місця для зйомок багатьох фільмів на Карпатську тематику. Наприклад,« Тіні забутих предків»,«Олекса Довбуш»,«Анничка» та інших.

kinopoisk.ru

Місцева автентична форма архітектури – гражда. Гражда – це стара гуцульська хата. В якісь мірі, таку хату можна назвати прообразом фортеці. Адже, традиційно, в гражді не було ні одного зовнішнього вікна. Всі вікна виходили в закритий двір, огороджений стіною-парканом. Схематично гражда виглядала так.

07 План гражди

Житловий будинок завжди будували в північній частині. А вікна завжди виходили на південь. Вхід в гражду був завжди один.  Сьогодні саме в Криворівні можна побачити справжню гражду 1750 року.

08 Гражда

Дуже колоритно в цій місцевості проходить Різдво. Фактично різдвяний обряд гуцулів зберіг в собі максимально велику кількість моментів з давнього обрядового дохристиянського колядування.  Адже, колись колядування було святкуванням народження Коляди – одного з богів дохристиянського пантеону. Сьогодні колядники вдягають вишиванки, розшиті безрукавки, прикрашені кистями темно-бордові сердаки. Беруть із собою трембіту, скрипки.

09 колядники

Компанії колядників під час виступів розігрують цілі театральні сценки, в яких дивним чином переплелись євангельські сюжети, дохристиянські вірування та сучасні, деколи навіть політичні, мотиви. В будь-якому випадку, побачити все це варто. І чим швидше, тим краще. Адже час іде. І з кожним новим поколінням залишається все менше тих, хто підтримує такі традиції. Хоча їх починають відроджувати у деяких містах. Але краще побачити справжнє, автентичне. І побачити це можна лише на Гуцульщині.

Як підписатись на оновлення цього блогу.

Ви можете регулярно отримувати інформацію про оновлення блогу “Відпочинок в Карпатах”. Для цього впишіть свій e-mail у форму розташовану в самому низу бокової панелі праворуч, та натисніть Enter. Дякуємо.

Де недорого зупинитися в Яремче

ЧИМ ЩЕ МОЖНА ЗАЙНЯТИСЬ В ЯРЕМЧЕ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишити коментар